Yumurta Pişirmenin Püf Noktaları

 • yemeksitesi
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...Loading...
  Yumurta Pişirmenin Püf Noktaları

  tumblr_m21m6uVO1o1qms0h9o1_500Yumurtalarla başınız dertte mi? Beyazından sarısından illallah mı dediniz? O zaman bunları bir okuyun derim.

   

  *Buzdolabında sakladığımız yumurtaları direk kaynar suya attığınızda sonuç çoğunlukla çatlayan kabuklardır. Çözüm kolaydır. Yumurtaları pişirmeden 5 dk önce buzdolabından çıkartıp oda ısısına gelmeleri beklemelisiniz. Sonrasında kaynar suya attığınızda sorun olmayacaktır.

  *Zaman yemek pişirmede ne önemli etkendir. Mutfak saati veya cep telefonu alarmı bu konuda size yardımcı olacaktır. Katı yumurta için 7 dakika kaynar suda pişirme yeterlidir.

  *Ne kadar önemsiz gözükse de kaynayan suda sağa sola vuran yumurta için önemlidir. Büyük boy bir tencere de yumurta kaynarken kırılma ihtimali yüksektir. Bu nedenle ufak boy bir cezve kullanmak daha iyi olacaktır.

  *Doğru sıcaklıkta suda yumurtaları kaynatmak önemlidir. Sürekli kaynayan suda haşlanan yumurtanın beyazında kötü renk ve tat sürprizi çıkması olasıdır. Bu nedenle su kaynadıktan sonra altını kısmalı ve bu şekilde pişirmelisiniz.

  *Günümüzde marketlerden yumurta alabildiğimiz için tazeliklerinden emin olamayabilirsiniz. Elimizden başka bir şey gelmediği için en iyisi az sayıda yumurta alıp kısa sürede tüketmeye çalışmak.

  *Kaynamış yumurtaları soğuk suya atmanın iki önemli yararı bulunmakta. İlki yumurtanın sarısı çevresinde oluşan yeşil tabakanın oluşmasını engelliyor. Ayrıca bu sayede kolayca soyulabiliyor.

  Malzemeler
  Yapılışı