Kete Tarifi

 • yemeksitesi
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...Loading...
  Kete Tarifi

  643595907048Kete, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’de herkesçe bilinen, yöre mutfağına has, bir çeşit hamur işidir. Yapılan bölgeye göre farklılıklar göstermektedir.

  Özellikle Kars ilinde günlük gıda tüketiminde önemli bir yer tutar. Kete ilk olarak bu bölgeden çıkmış, daha sonra diğer bölgelere yayılmıştır. Sarıkamış’ta kete içine kavurulmuş un eklenilerek ve mutlaka ev yapımı tereyağı kullanılarak yapılır.

  Daha fazlasını merak ediyorsanız yazının aşağısına bakmanızı öneriyorum.

  MALZEMELER

  Hamur için
  2 su bardağı süt
  1 su bardağı sıvıyağ
  1 paket yaş maya
  Tuz
  Aldığı kadar un

  İç malzemesi
  100 gr.margarin
  2 su bardağı un ve damak tadına göre tuz

  HAZIRLANIŞI

  –>Yağı eritip unu kavuruyoruz ve tuz atıyoruz. Soğuması için bekletiyoruz. Hamuru yağlamak için 1 paket margarini eritip bekletiyoruz. Üzerine yumurta sarısı, susam, çörek otu.

  Sütü ılıtıp 1 yemek kaşığı şeker, maya ile karıştırıp 5 dk.bekletiyoruz. Daha sonra sıvı yağ, tuz ve aldığı kadar un ekleyip yumuşak bir hamur yapıyoruz. Hamurumuzu 1 saat kadar mayalandırıyoruz. Mayalanan hamuru 6 bezeye bölüyoruz. 1 bezeyi açabildiğimiz kadar ince açıp içine 2-3 kaşık erittiğimiz margarini sürüyoruz. 2. bezeyi de aynı şekilde açıp 1.yufkanın üzerine seriyoruz onu da yağlıyoruz. 3.bezeyi de aynen açıp diğer yufkaların üzerine koyup yağlıyoruz sonra bu 3 yufkayı yuvarlamadan katlayarak rulo yapıp buzdolabına koyuyoruz.
  Diğer 3 bezeyi de aynı şekilde açıp yağlayıp katlıyoruz ve onuda buzdolabına koyuyoruz. Biz bunları yapana kadar buzdolabındaki diğer hamurumuz hazır oluyor. Onu 3 parmak genişliğinde kesiyoruz. Elimizle dikdörtgen olacak şekilde  açıp önceden hazırladığımız içten koyup isteğe göre ceviz içi ekleyebiliriz bohça şeklinde kapatıyoruz. Kapattığımız yeri alta gelecek şekilde tepsiye diziyoruz. Üzerine yumurta sarısı sürüyoruz susam veya çörek otuyla renklendirip 200 derecede pişiriyoruz.

   

  Kete ile ilgili bilgiler

  Erzurum’da da çok fazla yapılmaktadır. Yapılışı şu şekildedir; açma kete un, yağ, tuz, biraz şeker, yaş maya ve su ile yoğrulduktan sonra bir saat kadar bekletilmesi ve dinlenen hamurdan alınan bezelerin oklava yardımı ile orta incelikte bir yufka halinde açılarak, üzerine eritilmiş margarinin sürülmesi ve rulo halinde sarılıp, küçük parçalara kesilmesi, daha sonra kesilen bu parçaların iki tanesi birleştirilmek şartıyla arasına isteğe göre ceviz, un kavurması, peynir(istenirse çikolata) koyulması ve fazla hamurla oynamadan yağlanmış tepsiye konularak yüksek ayarlı fırına verilerek pişirilir.

  • Kayseri gibi farklı yörelerde içi boş ve daha sert biçimde yapılmaktadır.
  • Posof’ta ise helvalı (içli kete) olarak da çeşitleri vardır.
  Malzemeler
  Yapılışı